MOJAYSKIY OFİS VE YÖNETİM BİNASI – MOSKOVA/RUSYA

İşveren :   ALTO-ESSETS LTD. ŞTİ.
Yapım Tarihi: Kasım,  2011 – 2013
İnşaat alanı:  78.498 m²

Moskova’nın şehir merkezi Kutuzovski caddesine bağlanan Mojayskiy Val sokağı üzerinde yer alan Ofis ve Yönetim binası 4 Bloktan oluşmaktadır. Bodrum katlarda Otoparklar ve Teknik alanlar dizayn edilmiştir. Üst katlarda ise çeşitli metrekarelerde ofisler, çok amaçlı salonlar, Restaurant ve kafeteryalar yer almaktadır. 

 0,00 kotundan -18,00 kotuna kadarki Toprak altı inşaatı  4 bodrum kattan oluşmaktadır ve Toplam inşaat alanı 30.011 m2 dir.  Bodrum kat betonarme imalatları Semi Top Down ve Payandalı takviye sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Semi top Down sistemi Dünya da sayılı projelerde kullanılan ve uygulaması büyük  tecrübe ve tekneoloji gerektiren bir sitemdir.

0,00 kotu toprak üstü inşaatı toplam 14 kattan oluşmaktadır ve inşaat alanı 48.487 m² dir.  

Semi Top Down inşaat sistemi ile ilgili  kısa bilgilendirme;

Bu inşaat yönteminde, yapı geleneksel tekniklerin aksine yukarıdan aşağıya inşa edilmiştir. Bu nedenle, analiz ve tasarım hesaplamaları geleneksel yöntemlerden oldukça farklıdır. Yapısal elemanları rijitliği kazı sırasında mükemmel bir yatay destek sağlamaktadır. Derin kazılarda, yapım aşamasında olan bina mevcut binanın çevre duvarına çok yakınsa, yatay destekler sayesinde toprak çökmesi riski önlenmiş olur.

Bu nedenle, birden çok katlı yapılarda inşaat alanındaki yeraltı suyu seviyesi çok yüksekse ve orada iki veya daha fazla sayıda bodrum katı inşası gerekiyorsa, top down yapım metodu, yeraltı garajları, yeraltı geçitleri, metro hatları ve şebeke hatları için tercih edilen bir sistemdir.

YAPIM METODU

  1. çevre duvar ve kazıklar inşa edilir. Çelik kolonlar veya payandalar kazıkların yapıldığı yere yerleştirilir.
  2. Birinci bodrum katın döşeme betonu dökülür.
  3. Kazıların ilk aşaması gerçekleştirilir.
  4. Üst yapının inşasına başlanır.
  5. İkinci bodrum katın döşeme betonu dökülür. Kazıların ikinci aşamasına geçilir.
  6. İstenen derinliğe ulaşılana kadar aynı işlem tekrarlanır.
  7. Temel döşemesi ve zemin kirişleri vb. İnşa edilir ve temeldeki çalışmalar tamamlanır.
  8. Üstyapı bitene kadar inşasına devam edilir.