“COLOSSEUM” EĞLENCE MERKEZİ PROJESİ AQUPARK AVM OTEL – STAVROPOL/RUSYA

Yatırımcı: AGROKOM GROUP
Proje Müteahhidi   : Gentes Yapı ve End. Tes. Tic. Ltd. Şti.
Konsept tasarımı   : LG+PARTNERS Mimarlık, İnşaat, Eğitim ve Danışmanlık 
Aqupark Ekipmanları ve Dizayn çalışmaları : Polin Waterparks

Rusya’nın Stavrapol bölgesinde hayata geçirilecek, 80.000m² alan üzerine kurulu, yaklaşık 42.187 m² kapalı alandan oluşan COLOSSEUM Eğlence Merkezi;  Alışveriş Merkezi, Otel, Aquapark ve Konser Alanı fonksiyonlarını içeren bir üst yapı projesidir. 

Yapı formu oluşurken, yapının bölgedeki tek ve özel olması, yakın ve uzak tüm çevreye hitap etmesi, ve tüm cephelerden fark edilmesi dikkate alınmıştır. Binanın kabuk yapısı belirlenirken projenin ana fonksiyonu olan Aquapark objelerinden olan kaydırak formu ön plana çıkarılarak eğimli çatılardan oluşan bir form benimsenmiştir. Bunun yanında iklim koşulları ve fonksiyonları birbirleri ile ilişkileri dikkate alınarak kompakt bir yapı tasarlanmıştır.

Yapının karakterini dikkate aldığımızda, modern, çevre dostu ve sokak etkisi planda olan bir mimari ön plana çıkmaktadır. Yeşil alanların fazla olduğu, güncel mimari teknoloji ve formları takip eden ve çevre ile iç içe alanlardan oluşan bir konsept ile tasarım süreçleri tamamlanmıştır.

Fonksiyonları incelediğimizde;

Alışveriş Merkezi     : 20.277 m2
Toplam 6 kattan oluşan Alışveriş Merkezinin Bodrum katında büyük elektronik mağazaları ve büyük Marketler için planlama yapılmıştır. AVM nin 1.,2.ve 3. katları mağaza ve dükkanları, 4. Kat yemek alanlarını, 5.Kat ise sinema alanlarını içermektedir. Alışveriş Merkezinin tasarımı sırasında Aquapark, otel ve konser alanı ile ilişkisi dikkate alınarak, kapalı ve açık ticari alanlar oluşturulması hedeflenmiştir.

Aquapark   : 16.455 m2
Aquapark mimari yapısı gereği yüksek katlı olarak tasarlanmıştır. 6.500m² kapalı Aquapark alanı ve  2.500m² açık Aquapark alanı bulunmaktadır. Aquapark cephesi, fonksiyonun ve kompleksin sembolü olan kaydırak formunu oluşturan ana karakterdir. Bu sebeple cephede bu form oldukça ön plana çıkmaktadır. Doğal ışığı içeri almak için cephede dolu ve boş yüzeyler tasarlanmıştır. Zeminden başlayan ve Aquapark’ın çatısına kadar devam eden eğimli çatı, Aquapark’ın bir parçası haline gelerek değerlendirilebilecek şekilde düşünülmüştür.

4 Yıldızlı Otel   : 4.800 m2
Otel binası, 6 kattan oluşan, her katı 800m² ve toplam 4.800m² kapalı olana sahip, 80 odadan oluşan 240 yatak kapasiteli bir turizm yapısıdır. Otel müşterilerinin aynı zamanda Aquapark kullanıcıları olması hedeflendiği için Otel ile Aquapark arasında geçiş planlanmıştır.

SPA  : 1.000 m2
Aquapark bölümünün 2. Katında planlanan SPA merkezi hem Otel hem de Aquapark müşterilerine hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Gelen müşteriler Konsepte uygun olarak dizayn edilmiş geniş karşılama salonunda misafir edildikten sonra  talepleri doğrultusunda  diğer alanlara yönlendirileceklerdir. Spa Merkezinde; Masaj odaları, terapi havuzları, Vitamin bar, Fitness, Türk hamamı, Fin hamamı, Saunalar, Cilt bakım odaları, buhar banyoları, Jakuziler ve dinlenme alanları yer almaktadır.